محاسبه متراژ دقیق آپارتمان

محاسبه متراژ دقیق آپارتمان یعنی تعیین مساحت واقعی آپارتمان که طبق دستور العمل اداره ثبت و توسط نقشه بردار رسمی تفکیکی آپارتمانهای نظام مهندسی که در واقع نماینده اداره ثبت است. این مساحت همان متراژ واقعی آپارتمان است که در سند تک برگی درج خواهد شد.

پس از اینکه یک ملک تخریب و نوسازی شد ساختمان جدید احداث شده در این ملک باید بصورت طبقاتی مورد تفکیک قرار بگیرد تا مساحت هر واحد آپارتمانی فارغ از نوع کاربری مسکونی ،  اداری یا تجاری مشخص گردد و همچنین باقی منضمات واقع در کل ملک از جمله انباری ها ، پارکینگ ها ، تراسها و … بصورت دقیق تعیین موقعیت و مساحت و ابعاد می گردد و به غیر از قسمت های اختصاصی هر آنچه باقی می ماند بعنوان قسمت های مشاعی متعلق به کل واحد های اختصاصی می گردد بصورتی که همه آپارتمانها بتوانند بدون ایجاد دخل و تصرف در این قسمت های مشاعی از آن استفاده نمایند.

جهت انجام عملیات تفکیک آپارتمانی یا همان تفکیک طبقاتی ابتدا باید تثبیت عرصه صورت پذیرد تا مشخص گردد ساختمان ساخته شده درون محدوده عرصه متعلقه قراردارد و از حدود خود خارج نشده باشد و عرض گذرها و مجاورین خود را رعایت کرده باشد .

درصورتی که ملک مقداری از گذر را جهت ساخت ملک اشغال کرده باشد نیاز به اخذ تاییدیه از شهرداری جهت ادامه عملیات تفکیک دارد و در صورتی که به اشتباه مقداری به ملک های مجاورش تجاوز نموده باشد مسأله بسیار سخت و پیچیده می شود و نیاز به اخذ رضایت از مجاور و انجام امور تصحیح سندی برای هر دو ملک می شود .
پس از تثبیت عرصه و اطمینان از اینکه ملک تجاوزی به مجاورین ندارد نوبت به تفکیک آپارتمانی می رسد ، جهت انجام این کار می بایست کل ملک دور تا دور عرصه با دوربین دقیق برداشت گردد و سپس موقعیت قسمت های مشاعی از جمله راه پله ، ستون ، آسانسور ، راهرو و لابی و …. برداشت گردد و همین عملیات در تمامی طبقات تا روی پشت بام انجام پذیرد تا علاوه بر محاسبه متراژ و ابعاد موقعیت این قسمتها نسبت به هم در نقشه مشخص شود .
پس از انجام مراحل فوق می بایست با عنایت به استاندارد های موجود در رابطه با تامین پارکینگ و انباری جانمایی پارکینگ‌ها صورت پذیرد . البته در این مرحله فارغ از اینکه کدام انباری ها و پارکینگ ها به کدام واحد تعلق می گیرد صرفا حقوق ارتفاقی آنها نسبت به هم ذکر می گردد و حتی در مواردی که این دو باید همزمان با هم به یک واحد انتقال یابد ذکر می شود .

پس از این مرحله تولید نقشه تمامی نقشه های تولید شده با استفاده از نرم افزار های ثبتی به  متن هایی جهت درج در صورت مجلس تبدیل می شود تا درون سندهای صادر شده علاوه بر نقشه بصورت تایپی نیز موارد مورد نیاز ذکر گردد و ماحصل و نتیجه تفکیک آپارتمانی که همان سندهای تک برگ آپارتمانی است تولید گردد .

لذا آپارتمان را بر اساس مساحت درج شده در پروانه ساختمان یا پایانکار به صورت قطعی نخرید. این مساحت بر اساس تجربه بنده معمولاً تا ۵% افزایش یا کاهش نسبت به مساحت نهایی در سند خواهد داشت.

در پی پرسش های متداول مراجعین در رابطه با تقاوت (کمتر بودن) متراژ واقعی آپارتمان خریداری شده (فروخته شده توسط مالک) با مساحت درج شده در سند، در این پست توضیحی مختصر جهت رفع ابهام از این موضوع آورده شده است.

نظر به اینکه مساحت واحدهای آپارتمانی در پایانکار ساختمان معمولاً بر اساس جواز ساختمان یا اندازه گیری حدودی درج می گردد (به غیر از منطقه ۸ تهران) ، پس از اخذ پایان کار مالک جهت تفکیک آپارتمانها به دفتر نقشه های تفکیکی سازمان نظام مهندسی ساختمان مراجعه می نماید و مهندس نقشه بردار پرونده برای متر زدن از ملک بازدید می کند. در این مرحله متراژ دقیق آپارتمانها و انباریها مشخص شده و محل دقیق پارکینگ ها، مزاحم بودن و یا در برخی موارد حذف پارکینگ تعیین تکلیف می گردد.

با توجه به اینکه نحوه متر زدن و نحوه محاسبه متراژ نیاز به تخصص خاص خود را دارد اولاً استناد به متر زدن توسط خودتان و یا به مساحت درج شده در پایانکار به هیچ عنوان قابل قبول نیست و ثانیاً نمی توان تنها یک واحد آپارتمان از یک ساختمان را متر زد و متراژ را محاسبه نمود مخصوصاً در ساختمانهای دو یا چند واحدی. چون برای محاسبه متراژ هر یک از واحد ها، کل واحد آپارتمانهای موجود در یک طبقه و همچنین طبقه همکف شامل حیاط و پارکینگ جهت محاسبه مساحت زیربنا وهمچنین پشت بام جهت کسر درز انقطاع باید متر زده شود. در آخر لازم به ذکر است که بر اساس تجربه بنده به عنوان کارشناس رسمی تفکیک آپارتمانها، احتمال اشتباه آشکار(چه سهوی و چه عمدی) توسط همکاران بنده به عنوان کارشناسان نقشه های تفکیکی سازمان نظام مهندسی تهران بسیار بعید است.  چراکه این اندازه گیری ها از چند جهت مورد بررسی قرار می گیرند وهمچنین در نهایت نقشه ها توسط یک ناظر داخلی چک می شود.

همانطور که گفته شد، با توجه به اینکه متراژ محاسبه شده توسط کارشناس نظام مهندسی که همان مساحت سندی است معمولا تا ۵% با مساحت پایانکار یا جواز اختلاف دارد (بیشتر یا کمتر)، بنده به عنوان کارشناس رسمی در این زمینه پیشنهاد می کنم با توجه به اینکه مساحت معامله ای بین مالک و خریدار بر اساس جواز یا پایانکار است، تسویه ۱۰% از مبلغ معامله را به پس از آماده شدن سند تک برگی و تعیین تکلیف قطعی مساحت آپارتمان و مزاحم بودن یا حذف پارکینگ ها، موکول نمایید.

با وجود اینکه اخیرا در الزام به اخذ پایانکار برای ساختمانها سخت گیری های جدی اتخاذ شده است اما هنوز بسیارند ساختمانهای قدیمی که شامل چندین واحد آپارتمان مسکونی و حتی تجاری می شوند اما چون ساختمان پایانکار ندارد هیچ معیاری برای مساحت این آپارتمانها وجود ندراد.

اما این دسته از آپارتمانها نیز مانند سایر آپارتمانها خرید و فروش می شوند و حتی مشتری های بیشتری هم به دلیل قیمت به نسبت پایین تر در منطقه دارند.

در سالهای اخیر افزایش قیمت آپارتمان در تهران به اندازه ای بوده است که هر مترمربع رقم قابل توجهی محسوب می شود به طوریکه معاملات بر اساس قیمت هر مترمربع با دقت سانتی متر انجام می شود. بنابراین توصیه می شود قبل از اقدام به معامله اپارتمانهای بدون سند و بدون پایانکار، حتما از یک نقشه بردار کارشناس رسمی تفکیک آپارتمانها درخواست کنید  که نقشه مساحت دقیق آپارتمان را تهیه و ضمیمه معامله کنید.

نقشه ای که مساحت دقیق واحدهای آپارتمان مسکونی در هر طبقه و همچنین مشاعات به تفکیک در آن مشخص شده است ، نقشه تفکیک آپارتمانها نام دارد.

نمونه نقشه تفکیک آپارتمانها محاسبه متراژ دقیق تهیه شده توسط خانم مهندس آبکار کارشناس رسمی تفکیک آپارتمانهای نظام مهندسی

نقشه تفکیک آپارتمانها محاسبه متراژ دقیق نقشه بردار خانم مهندس آبکار 09126140339
نمونه نقشه تفکیک آپارتمانها تهیه شده توسط خانم مهندس آبکار کارشناس رسمی تفکیک آپارتمانهای نظام مهندسی

نظام مهندسی ساختمان در هر منطقه از تهران (شهرری، کهریزک، پرند، اسلامشهر و …) یک دفتر نمایندگی دارد که هر دفتر نمایندگی واحد به نام واحد تفکیک آپارتمانها دارد که مالکین جهت اخذ پایانکار یا اگر ملک پایانکار دارد، جهت اخذ سند تک برگی ملزم به مراجعه و ثبت نام در این واحد هستند تا یکی از نقشه برداران رسمی تفکیک آپارتمانها به محل ملک اعزام و جهت تهیه نقشه های تفکیکی ساختمان اقدام شود. البته در مورد تهران، دفتر نقشه های تفکیکی به صورت دفتری مستقل واقع در میرداماد است.

نقشه برداران فعال در دفاتر نقشه های تفکیکی به عنوان کارشناسان رسمی تفکیک آپارتمانها (تعیین و گواهی مساحت دقیق آپارتمانهای مسکونی و تجاری)، دوره های خاصی را در این زمینه گذرانده اند بطوریکه همکی یک روال فنی مشخص و یکسان را اتخاذ می کنند تا تمام اندازه گیری های مستقل از اینکه کارشناس چه کسی است با بالاترین دقت و طبق استانداردهای شهرداری و ادارات ثبت انجام شود.

به این ترتیب تفاوتی نمی کند که کدامیک از کارشناسان اندازه گیری مساحت را انجام شوند. در انتها مساحت های خروجی با دقت بالا (با تفاوت اندک قابل چشم پوشی)  شبیه به هم از کار درخواهد آمد.

اما در صورتی که از نقشه برداران معمولی ،غیر متخصص و غیر فعال در حیطه تفکیک آپارتمانها، استفاده کنید، به دلیل عدم آموزش در تعیین مساحت دقیق طبق قوانین فنی اداره ثبت و شهرداری ، مساحت ها خارج از استاندارد و غیر قابل استناد خواهد بود. بنابراین توجه بفرمایید که حتما از یکی از نقشه برداران کارشناس رسمی تفکیک آپارتمانها استفاده کنید تا هم اندازه گیری ها طبق استاندارد بروز اداره ثبت انجام شود و هم مهر آن کارشناس مورد تایید در تمام ادارات و محکمه ها باشد.

به عنوان یکی از مهندسین ارشد دفتر نقشه های تفکیکی تهران, با توجه به تجربه ی چندین ساله در تهیه نقشه های تفکیکی سند تک برگی , از نزدیک شاهد اختلافات ملکی پیچیده به دلیل انجام معامله بر مبنای عددی غیر دقیق مندرج در پایانکار بوده ام. لذا توصیه می کنم اگر ملک شما در آن مناطقی که اول نقشه ی دقیق تهیه می شود و سپس پایانکار صادر می شود نیست, خود راسا به صورت آزاد از یکی از مهندسین نقشه های تفکیکی استفاده کنید و نقشه های دقیق تفکیکی را تهیه و معیار معامله قرار دهید.

به این عملیات اصطلاحا ” پیش تفکیک ” گفته می شود که هزینه انجام آن به مراتب پایین تر از هزینه ضررهای مالی در معاملات ملکی بدون اعلام مساحت دقیق است, چه برای خریدار و چه برای سازنده/فروشنده.

یکی از موارد پر کاربرد تهیه نقشه های پیش تفکیک در مورد برج ها با طراحی پیچیده است که برآورد مساحت دقیق واحدهای مسکونی و تجاری کار بسیار تخصصی و دشواری است.

با توجه به اینکه عمدتا برج سازی ها در محدوده شمالی تهران انجام می شود و این زمین ها قبلا باغ بوده است, زمین ها شکل منظم مستطیلی ندارند و بنابراین مساحت سندی دقیقی ندارند.

اما جواز ساخت و تراکم بر اساس مساحت مندرج در سند (که غیر دقیق است) صادر می شود به این دلیل که در نهایت برای صدور سند آپارتمانها, کارشناسان تفکیک آپارتمانهای دفتر نقشه های تفکیکی ابعاد و متراژ دقیق آپارتمانها را محاسبه و نقشه های مربوطه را جهت صدور سند تک برگی به اداره ثبت تحویل می دهند.

اما مسئله این است که بسیاری از آپارتمانهای برج قبل از صدور سند فروخته می شوند و معیار معامله نیز همان مساحتهای غیر دقیق می باشد.

بنابراین بهترین راه حل هم برای فروشنده و هم برای خریدار که بتوانند معامله را بر اساس مساحت دقیق انجام دهند, انجام عملیات پیش تفکیک است. برای مطالعه بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید.

برخلاف کار تفکیک که متقاضی باید به دفتر نقشه های تفکیکی مراجعه کند و داخل سیستمی کار به یکی از مهندسین نقشه بردار تفکیک آپارتمان ارجاع شود, برای کار پیش تفکیک متقاضی باید به صورت خصوصی و خارج از سیستم اداری به یکی از کارشناسان تفکیک آپارتمان مراجعه کند.

نمونه نقشه تفکیک آپارتمانهای برج مسکونی تهیه شده توسط خانم مهندس آبکار کارشناس رسمی تفکیک آپارتمانهای نظام مهندسی

نقشه تفکیک آپارتمانهای برج مسکونی محاسبه متراژ دقیق نقشه بردار خانم مهندس آبکار 09126140339
نمونه نقشه تفکیک آپارتمانها تهیه شده توسط خانم مهندس آبکار کارشناس رسمی تفکیک آپارتمانهای نظام مهندسی

تعداد نقشه برداران متخصص تفکیک آپارتمانها در تهران بسیار کم است. به خصوص کارشناسانی که تخصص تفکیک برج ها و ساختمانهای پیچیده را دارند. بنابراین در انتخاب کارشناس تحقیق لازم را انجام دهید. چراکه انتخاب کارشناس غیر متخصص به معنای پایین آمدن دقت کار است در حالی که دلیل انجام پیش تفکیک برآورد مساحت دقیق است.

اینجانب به عنوان یکی از کارشناسان ارشد تفکیک آپارتمانها در تهران با تخصص برج و ساختمانهای پیچیده, با تیم مجرب و تجهیزات کامل , جهت برآورد مساحت دقیق واحدهای مسکونی و تجاری, همراه با رائه نقشه های دقیق ممهور به مهر کارشناس رسمی, جهت انجام انواع پروژه های پیش تفکیک اعلام آمادگی می نمایم.

علاوه بر آن از آنجایی که معمولا معاملات واحدهای آپارتمانی مسکونی و تجاری در برج ها به دلیل طولانی بودن پروسه گرفتن پایانکار, به صورت بدون سند انجام می شود اخذ مشاوره از کارشناسان امور ثبتی و سند برای چک کردن تمام اسناد و مدارک و همچنین چک کردن کلیت ساختمان از نظر خلافی ها و مساحت می تواند معامله ی شما را ایمن کند.

اگر ساختمان برج خلاف داشته باشد و این خلاف از نوعی باشد که قابل مذاکره با شهرداری و اداره ثبت نباشد, روند اخذ پایانکار و سپس سند ممکن است سالها طول بکشد و یا حتی متوقف شود.

خلافی های فنی در ساختمان چیزی نیست که شما خریداران بتوانید با بازدید از ملک متوجه آن شوید کما اینکه معیار اکثر خریداران زیبایی های ظاهری ملک و نهایتا نقشه خوب است که سازنده های برج در این امر بسیار خبره هستند و خوب می دانند چه طراحی هایی چشم مشتری را می گیرد.

در صورت استفاده از خدمات مشاوره کارشناسان پایانکار و سند, تمام موارد وضع موجود ملک با جواز ساخت تطبیق داده می شود و خلافی های ساختمان مورد بررسی قرار می گیرد تا اینکه تصمیم منطقی و بر اساس آگاهی برای میلیاردها تومان سرمایه خود بتوانید بگیرید.

گروه کارشناسان رسمی ما متخصص در امر پایانکار و سند تک برگی آماده بازدید از ملک مورد معامله و تهیه گزارش کامل ارزیابی ملک هستند.

خدمات نقشه برداری کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی

مدیریت خانم مهندس آبکار: ۰۹۱۲۶۱۴۰۳۳۹

وب سایت رسمی ما : http://ladysurveyor.ir/

همچنین بخوانید:

Copy Protected by Tech Tips's CopyProtect Wordpress Blogs.
واتساپ
تماس تلفنی
error: Content is protected !!